Instalacja artystyczna w naszej szkole

21 października  odwiedził nas artysta Waldemar Rudyk, który na co dzień zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych.

Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i grupowych oraz akcji plastycznych w kraju i za granicą. Jego prace powstające w naturalnej przestrzeni lub na płaszczyźnie są materialnymi znakami i zapisem emocji.

My mieliśmy przyjemność obserwować artystę podczas tworzenia instalacji „Ptaki” na podwórku naszej szkoły. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, gdyż zamiast pędzla używał drutu, drewna i drabiny. Drewniane ptaki poruszane wiatrem kołyszą się przed oknami naszych klas.

O swojej twórczości mówi: “Bezmiar pól i czyste błękitne niebo, oddzielone od ziemi prawie granatową ścianą lasu. Bezwiednie noszę pod powiekami ten zaczerpnięty jeszcze z dzieciństwa krajobraz. Moja artystyczna kreacja napędzana jest energią ścierających się światów. To, co moje, własne, zżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym. Powstające w naturalnej przestrzeni lub na płaszczyźnie prace są materialnymi znakami i zapisem emocji. Nie jest możliwe oddzielenie od ich formalnej warstwy tego bagażu – napięć, zgrzytów, kontrapunktów i ekspresji. Pracując nad „obiektami malarskimi” , czy przestrzennymi formami zdaje się być w środku działania pól natury i kultury. Prace dalekie są od ilustrowania otaczającego świata, interpretowania natury czy anegdotycznej narracji. To co pojawia się na płaszczyźnie lub w przestrzeni miasta czy sielskiego krajobrazu, zdaję się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń i kulturowych odniesień”.

Serdecznie dziękujemy artyście za odwiedziny naszej szkoły i za wspólną rozmowę, warsztat edukacyjno-artystyczny   i za miłe chwile spędzone razem….