Poza Ramy II

POZA RAMY II

18 maja  w Muzeum Miasta  Mysłowice odbyło się uroczyste otwarcie   wystawy i rozstrzygnięcie  konkursu w nurcie art brut pt.” Poza Ramy” dla osób niepełnosprawnych.

Celem wystawy było: odkrywanie i promowanie twórców niepełnosprawnych intelektualnie tworzących w nurcie art. brut, przybliżenie szerszej publiczności charakterystycznych cech  tego stylu.

Termin „art. brut” wywodzi się z języka francuskiego i tłumaczony jest jako „sztuka surowa”- samorodna, nie poddana jakiejkolwiek presji, tworzona przez artystów, którzy nie mają profesjonalnego przygotowania plastycznego.

Wernisaż otwarli dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Mysłowicach Beata Menżyk.

Jury  w składzie: Adam Plackowski, Monika Kieromin-Zając oraz Monika Pikuła-Piotrowska wręczyło nagrody. W wystawie brało  udział 31 artystów  z Mysłowic, Pszczyny, Lędzin, Bierunia oraz Starej Wsi ( woj. podkarpackie).

Wśród ponad setki  gości zaszczycili nas obecnością przedstawiciele władz miasta.

Prace  artystów  niekonwencjonalnych, tworzących z potrzeby ducha, niezależnie od wpływów kultury zachwyciły uczestników. Tym samym włączyliśmy  się w światowy nurt promowania sztuki, która w końcu uzyskała pełnoprawne miejsce w strukturze współczesnej plastyki.

Wystawie towarzyszył  projekt pt.” ”Zabawa kolorem-malarstwo abstrakcyjne Cztery Pory Roku” uczniów  z głęboką niepełnosprawnością  intelektualną Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach autorstwa Jadwigi Folgi. Podczas wystawy słuchano koncertu   duetu Julia Kania & Łukasz Dudek jest to  projekt muzyczny współtworzony przez dwoje młodych muzyków, od dłuższego czasu zakorzenionych w nurtach muzyki rozrywkowej. Duet ma na koncie liczne występy w klubach muzycznych  na całym Śląsku oraz poza jego granicami. W swym repertuarze posiada zarówno klasyczne standardy jazzowe jak również popularne  utwory w charakterystycznych akustycznych aranżacjach.

UCZESTNICY  II KONKURSU I WYSTAWY ART. BRUT PT.” POZA RAMY”

Przedział wiekowy od 13-17 lat:

I miejsce: Paulina Herok. II miejsce: Sylwia Pietrusiak. III miejsce: Daniel Lazar

Przedział wiekowy od 18 lat i powyżej:

I miejsce: Renata Zaremba II miejsce: Agnieszka Sławęcka III miejsce: Aleksandra Dedak

Wyróżnienie: Przemysław Kałuziński, Krzysztof Wojnicki, Tomasz Mrozek

Uczestnicy: Bieńkowski Mirosław, Dedak Aleksandra, Gembołyś Beata, Haduch Łukasz, Herok Paulina, Kałuziński Przemysław, Kempka Katarzyna, Klonek Rafał, Kluge Aneta ,Klyta Teresa, Kozłowska Ewa, Lazar Daniel, Mazur Marlena, Mikołajewska Bogusława, Mrozek Tomasz, Mrzygłód Ryszard, Pawełek Karina, Pietrusiak Sylwia, Polewka Beata, Reclik Jakub, Simka Krzysztof, Skowera Monika, Sławęcka Agnieszka, Szafarczyk Sebastian, Wadowski Ireneusz, Walecki Filip, Wesołowska Sandra, Wojnicki Krzysztof, Wróblewska Dorota, Wybraniec Weronika, Zaremba Renata.

Serdeczne podziękowania współorganizatorowi wystawy Muzeum Miasta Mysłowice oraz Firmie Elektryk z Imielina sponsora konkursu.

Kuratorzy wystawy: Barbara Kula, Alicja Sobaś, Barbara Marszałek